Achievements

ACHIEVEMENTS 2016-17

Players Representing National Level

  • S. Lokeshwar of II B.Com (Gen) represented the U-19  India team, the test matches  against  England (February 2017)

      •     B. Indrajith of I B.Com represented the India A cricket team. (Feb, 2017)

  • S. Lokeshwar of II B.Com (Gen) represented the U-19 South Zone cricket team
  • S. Lokeshwar of II B.Com (Gen) represented the U-19 India Blue cricket team at Himachal Pradesh
  • S.Lokeshwar  of II B.Com(Gen) represented the Buchi babu tournament
  • S.Lokeshwar of II B.Com(Gen) represented INDIA CAMP
  • B. Aparajith of I B.Com (MM) represented the India Blue cricket team in the Duleep trophy

 

  Players Representing State Level

  • Nicholas Savariraj of III B.A(Def) represented the Tamil Nadu State Kho-Kho team at Nagpur
  • P.R. Ram Saravana Raja of II MBA represented the State in Rowing
  • B. Aparajith of I B.Com (MM) represented the Tamil Nadu Ranji cricket team
  • B. Indrajith of I B.Com represented the Tamil Nadu Ranji cricket team
  • M. Shahrukh Khan of I B.Com represented the Tamil Nadu Ranji cricket team
  • M. Shahrukh Khan of I B.Com represented the Tamil Nadu Ranji and U-23  cricket team
  • R. Sathyanarayanan  of II MBA represented the Tamil Nadu U-23 cricket team
  • M. Mohammed Younus of III BA(Eco) represented the Tamil Nadu U-23 cricket team
  • S. Lokeshwar of II B.Com (Gen) represented the U-19 Tamil Nadu cricket team
  • D. Anchit of II B.Com (Gen) represented the U-19 Tamil Nadu cricket team
  • S. Aravind of II B.Com(Gen) represented the U-19 Tamil Nadu cricket team
  • M. Logesh of I B.Com(Gen) represented the Tamil Nadu State in Senior Boxing Championship and bagged a bronze medal
  • M. Logesh of I B.Com(Gen) was selected for the India Camp held in Karnataka

 

Players Representing University Of Madras

  • P.R.SARAVANA RAJ II MBA - ROWING
  • M.NIVIN I BA(DEF) –HANDBALL
  • M.DINESH KUMAR I BA(ECO) – HANDBALL
  • T.VENKATESH- I BA(DEF)- HANDBALL
  • U. ARUNPANDIAN - (I MCOM) – KHO-KHO
  • R.SATHYA NARAYANAN - (II MBA) – CRICKET
  • R. ARAVIND RAJ - (I MCOM) - CRICKET
  • R.SRINIVASAN - (I MATHS) - CRICKET
  • S. LOKESHWAR – (II B.COM GEN) – CRICKET
  • CHANDRU – (I BA (DEF) – BOXING

 

University Of Madras A-Zone

 

  • Cricket            – Winners
  • Kho-kho          - Runners
  • Table tennis     – Runners
  • Handball         – Runners
  • Chess               – 3rd Place
  • Basketball       – 3rd Place

 

Other Tournaments

  • Buck Tournament Cricket                               – Winners
  • Buck Tournament Handball                            – Runner
  • Buck Tournament Kabaddi                            – Semifinalist
  • D.G. Vaishnava Tournament Kabaddi            – Semi
  • D.G. Vaishnava Tournament Kho-kho           – Semi
  • Alpha College Kabaddi                                  – Runners
  • Alpha College Volleyball                                – Semi
  • KRMMC Tournament kho-kho                      – 4th Place
  • Open Tournament Kho-Kho (Trichy)             – 4th  Place
  • IIT  Volleyball                                                – 3rd Place
  • Hanball team                                                    - 3rd place in cm trophy represented for Chennai district.
  • SSCA intercollegiate cricket tournament, January 2017         – Winners
  • Annai Theresa arts & science college volleyball tournament   – 3rd place